Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу

Експортно-кредитне агентство України спільно з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України»  у партнерстві з Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації провели круглий стіл на тему «Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку» у центрі імені Митрополита Андрея Шептицького Українського Католицького Університету.

Близько 70 представників малого та середнього експортоорієнтованого бізнесу та банків, які вже надають передекспортні кредити або ж планують розвивати цей напрямок у майбутньому, обговорили  роль доступного фінансування у відновленні та стимулюванні розвитку експортної діяльності бізнесу в Україні під час війни.

«Сьогодні ми обговорюємо нашу стратегію зовнішньоекономічної експансії. Нам надзвичайно важливо, щоб наші підприємства продовжували активно працювати, створювали додану вартість, підживлювали нашу економіку та наповнювали бюджети всіх рівнів в умовах широкомасштабної військової агресії», – наголосив під час відкриття заходу перший заступник голови Львівської військово-цивільної адміністрації Андрій ГОДИК.

«У нинішній нестабільній ситуації, яка спричинена війною в Україні, клієнти можуть не хотіти платити за українські товари наперед, водночас українські компанії стикаються зі значними розривами ліквідності. Саме тому рішення для експортерів, які дозволяють їм отримати доступ до оборотного капіталу до того, як їхні клієнти сплатять за придбану продукцію, є надзвичайно актуальними. Ми об’єднуємо зусилля з Урядом України та його агентом, Експортно-кредитним агентством України, задля того, щоб допомогти українським банкам пропонувати такі рішення та надавати доступне і недороге фінансування компаніям, які хочуть розпочати експортувати або бажають розширити свій експорт», – зазначила менеджерка проєктів USAID Наталія Петрова.

Обмежений доступ до фінансування і до війни був однією з ключових перешкод на шляху розвитку українського експорту.  За словами в.о. заступника голови правління Експортно-кредитного агентства України Олексія Кушніра, дев’ять з десяти клієнтів, які зверталися до ЕКА, потребували  доступного кредитування.

«Завдяки страховому покриттю ЕКА експортер, який має на руках укладений зовнішньоекономічний договір, може отримати необхідне йому фінансування на покриття операційних витрат, пов’язаних з виконанням експортного контракту, без додаткової застави», – зауважив під час презентації продуктів ЕКА Олексій Кушнір.

Доступні кредити на виконання експортних контрактів сьогодні вже отримують клієнти двох державних банків – АТ «Ощадбанк» та АБ «Укргазбанк».

“Експорт – це “жива кров” для бізнесу, і для нас – банківського бізнесу – теж.  Надзвичайно приємно, що є новий продукт, який стимулюватиме відновлення та розвиток українського експорту. Продукт цікавий і складний одночасно. Фактично це бланкове фінансування, адже заставою за позикою виступають майнові права на виручку, якої ще немає. В умовах воєнного стану ми розуміємо, що  її може й не бути. І надзвичайно важливо, що ЕКА практично повністю покриває ризики банку по таких позиках”, – зазначила начальник відділу мікрокредитування Ощадбанку Марина Странатко. 

«Державний Укргазбанк має на меті продовжувати фінансування економіки в період війни, зберігши наявний рівень ефективності, обсяги та темпи роботи. А в цьому може допомогти кожен українець і таким чином зробити свій внесок у спільну перемогу над ворогом.

Ми вже маємо позитивний досвід співпраці з Експортно-кредитним агентством (ЕКА) у напрямку розвитку українського експорту та допомоги вітчизняним підприємцям на міжнародних ринках», – зазначив заступник директора департаменту МСБ Львівської дирекції АБ «Укргазбанк» Андрій Бегун.

Перелік банків-партнерів програми доступного кредитування експортерів за спрощеною процедурою буде розширюватися. Так,  представники Приватбанку, Кредобанку та банку «Львів», які взяли участь у дискусії,  заявили про свою готовність увійти партнерами в програму доступного фінансування для експортерів під страхове забезпечення  ЕКА.

За словами голови наглядової ради компанії «Молокія» Володимира Глащенкова, продукт ЕКА дозволить українському бізнесу стратегічно підійти до питання розвитку експорту товарів, робіт та послуг. Компанія ще не має досвіду співпраці з ЕКА, однак має інтерес до таких продуктів як страхування договорів ЗЕД, і вже готові розпочинати переговори. Що ж до програми доступного фінансування для експортерів під страхове забезпечення ЕКА, Володимир Глащенков зазначив, що для компанії «Молокія»,  сума в 20 мільйонів гривень (максимальний розмір позики за програмою) не є тим, що «вражає», хоча зауважив, що для мікро та малого бізнесу – це «цілком пристойна сума».

Заступник директора Департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації Орест Гринів підкреслив, що програма лише стартувала, і буде розвиватися, бо на фінансові інструменти підтримки бізнесу, експортоорієнтованого зокрема, є попит.

«Пригадую, коли запускали програму “Доступні кредити під 5-7-9%, то багато хто говорив, що 3 мільйони гривень – це занадто мало для бізнесу. Сьогодні в рамках програми можна отримати вже до 60 мільйонів гривень. Так само, я думаю, буде й з програмою доступного фінансування для експортерів. 20 мільйонів гривень – це стартові позиції інструменту», –  підкреслив Орест Гринів.

 

ДОВІДКА

ЕКА України (Експортно-кредитне агентство) – це відкрита, клієнтоорієнтована державна компанія, яка допомагає українським експортерам бути конкурентними на світовому ринку.  ЕКА працює лише з експортерами товарів та послуг та не підтримує сировинний експорт.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (USAID КЕУ) підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку. Реліз круглого столу