Як виробник снеків з допомогою ЕКА збільшив експорт та штат вже під час війни

Компанія «ЕЛІТ СНЕК» прописана в Овідіопольському районі Одеської області та з 2001 року займається, зокрема, виробництвом снекової групи товарів.

“Ми виготовляємо смажене соняшникове насіння, насіння гарбуза, смажений арахіс із різними смаками, смажену кукурудзу, фісташки, кеш’ю, мигдаль, сухарики та грінки”, – розповідає власник і директор підприємства Анар Мусаєв. – У нашої виробничої компанії встановлено сучасне обладнання, яке дозволяє контролювати та гарантувати відмінну якість продукції на всіх етапах виробництва, аж до моменту відвантаження замовникам. Ми маємо всі відповідні міжнародні та екологічні сертифікати”.

Пріоритетним напрямком бізнесу є виробництво снеків під торговою маркою «Sultan» та “GREEN HILLS”, але компанія також виробляє продукцію під Private Label на багато мереж супермаркетів, в тому числі закордонних. Торговельні марки: «BiG» та «Будущая марка» представлені в таких мережах країн Балтії, як Maxima, Rimi, Mego, ELVI, TOP!, Balstor, Aibe, а марка  «Malatya Pazarı»  – у мережах Євросоюзу: у Prointer, Prodor у Франції, у Hudaverdi, Dogush, Tansash, Firat, Yazgulu – у Німеччині, Etsan, Sepas, Aycan – в Австрії. Частка експорту орієнтовно становить 20%.

До повномасштабного вторгнення сировину для своїх продуктів “Еліт Снек” закуповувала в основному в українського виробника, але після 24.02. така можливість практично зникла. “ Ми втратили основних постачальників кондитерського насіння через окупацію їхніх територій, тому зараз купуємо насіння з Молдови, Болгарії та Туреччини”, – каже Анар Мусаєв.

Втратила компанія і ринки збуту у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях.

Щоби компенсувати втрати та  збільшити обсяг експорту, компанія потребувала додаткових коштів, тому скористалася програмою пільгового кредитування експортерів, яку її банк – Укргазбанк – реалізовує зі страхуванням в Експортно-кредитному агентстві. Кредити за цією програмою надаються на фінансування оборотного капіталу для забезпечення поставок (чи виробництва) товарів, робіт або послуг для подальшої реалізації згідно з  зовнішньоекономічним договором.

“Ми були першим клієнтом Укргазбанку, який скористався цією програмою. Це було ще до вторгнення – на початку 2022 року. Ми тоді отримали кредит для виконання зобов’язань за контрактом на відвантаження продукції в Німеччину на суму 1,3 млн грн. Його ми вже погасили, – розповідає директор. – Тому сміливо звернулися за другим кредитом на 7,5 млн грн уже під час воєнного стану”.

На той момент Міністерство економіки спільно з Нацбанком уже напрацювали механізм, який дозволяє видавати доступні кредити на виконання експортних контрактів без застави під страхове покриття ЕКА.

“Ми намагалися дуже оперативно ухвалити всі рішення, які тепер дозволяють банкам видавати кредити для експортерів під нижчий відсоток, ніж могло б бути, зважаючи на високі ризики воєнного часу, – говорить в.о. голови правління Експортно-кредитного агентства Руслан Гашев. – Особливо тішить, що програмою користується малий і середній бізнес, на який ми орієнтувалися в першу чергу”.

Час підготовки документів зайняв у “Еліт Снека” близько 1 місяця. Працівники банку допомогли швидко і правильно заповнити всі документи, заявку розглянули оперативно і рішення ухвалили без затримок.

За допомогою кредитних коштів “Еліт Снек” зміг збільшити кількість робочих місць на 12 осіб, розпочати співпрацю з імпорту кондитерського насіння з країн Молдови, Болгарії та Туреччини, що, своєю чергою, дозволило збільшити обсяги виробництва та асортимент.

“Готові порадити колегам скористатися цією програмою, оскільки вона вигідна та швидка”, – підсумовує Анар Мусаєв.

Як виробник снеків з допомогою ЕКА збільшив експорт та штат вже під час війни Як виробник снеків з допомогою ЕКА збільшив експорт та штат вже під час війни