Встояти у війну та почати експортну експансію: як продукт ЕКА допоміг відомому меблевику

Компанія Ескада-М, рівненський виробник якісних шпонованих плит на основі ДСП, МДФ, ДВП, фанери, столярної плити, працює на ринку України з 2007 року.

Ця сімейна компанія успішно займалася також експортом власної продукції у Велику Британію, Данію, Швецію, Швейцарію, Францію, США, Ізраїль, Польщу та Молдову. На початку 2022 року експорт складав понад 20% обсягу продукції, частина з неї продавалася в ІКЕЇ, підприємство розвивалося, збільшувало обсяги реалізації, планувалося відкриття нового заводу.

24 лютого 2022 року примусило скоригувати бізнес-стратегію: через дефіцит палива та інфраструктурні ускладнення погіршилася логістика, частину персоналу мобілізували, хтось виїхав, партнери обмежили видачу товарних кредитів, а замовники – запит на продукцію. Порятунком виглядала переорієнтація на експорт, але для цього було потрібне фінансування, причому швидке і недороге.

Про програму підтримки експортерів, яку реалізовує ЕКА разом із банками-партнерами, в Ескаді М дізналися під час презентації, яку для членів Асоціації меблевиків проводили представники Агентства за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Компанія вже була клієнтом Укргазбанка, який разом з Укрексімбанком, Ощадбанком, ПриватБанком і Кредобанком є партнером ЕКА в цій програмі, і мала позитивну кредитну історію.

Компанії-виробнику та експортеру дуже важливо мати запас сировини, а в умовах війни на стабільність постачання розраховувати не можна, тому він має бути більшим, ніж зазвичай. Тому ми одразу подали заявку на фінансування“, – каже власник бізнесу Володимир Патіс.

Підготовка першого пакету документів зайняла три тижні. “Оформлення не складне, якщо компанія чітко дотримує норми чинного законодавства України в плані ведення обліку. Працівники банку всіляко сприяли та допомагали в оформленні документів“, – розповідає фінансова директорка Ескади М Вікторія Руда.

Зараз компанія отримала вже третій кредит, застрахований ЕКА, загальна сума фінансування склала 9,5 млн грн. Запит підпав також під критерії програми 5-7-9, тому ставка була цілком лояльною.

Завдяки отриманим коштам Ескада М збільшила обсяги постачання в 1,5 раза, зберегла робочі місця і створили 40 нових, збільшила частку експорту з 20% до 52% і вийшла на нові ринки.

І схоже на те, що цей кредит буде для них не останнім. “Ми дуже задоволені співпрацею, оскільки чи не вперше відчули справжню підтримку для украхнськоо експортера. Але нам потрібен ще один цех, тобто кошти на фінансування будівництва і придбання додаткового обладнання, а також на створення нових продуктів”, – кажуть у компанії.